Последна актуализация:

Цени на имоти в Овча купел 2026 – метрото, трите части, евро на кв.м

Накратко: към 24 септември 2026 г. медианната офертна цена в Овча купел е около 2 232 EUR/кв.м – с 10,8% под средната цена за София. Двустаен се предлага за 152 000 – 170 000 EUR, а за година кварталът поскъпна с 11,4% при 6,5% за града.

Цените на имоти в Овча купел растат от метрото насам, но голямата част от този ръст вече е зад гърба на купувача. По-долу проверявам дали станциите са включени в цената, сравнявам старата част с Овча купел 1 и 2 и казвам къде бих купил и къде не.

Овча купел е с 10,8% под средната цена за София – но не е евтин квартал

Квадратният метър в Овча купел струва с около 270 EUR по-малко, отколкото в средностатистическия софийски район – 2 232 EUR/кв.м при 2 501 EUR/кв.м за града (imot.bg, раздел „Средни цени“, 24 септември 2026).

Медиана е стойността по средата: половината обяви са по-скъпи от нея, половината по-евтини. Трите реда, които imot.bg води за Овча купел, са в долната половина на София – между 97-о и 105-о място от 142 района.

Част на кварталаДвустаен (медиана)EUR/кв.м (всички жилища)Промяна за 12 месецаНаем двустаен
Овча купел (без номер)169 957 EUR2 289+11,4%651 EUR
Овча купел 1162 345 EUR2 232+21,5% (изгладено +16,2%)616 EUR
Овча купел 2152 023 EUR2 177+8,4%621 EUR

Едно уточнение за цялата страница: всички суми са медиани на исканите цени в обявите, не цени на сделки. Промяната за 12 месеца е наша сметка въз основа на изчисленията от imot.bg от 25 септември 2025 г. до 24 септември 2026 г.

За година кварталът поскъпна с 11,4% при 6,5% за града, а за последните шест месеца добави още 4,7%, докато София стои на място (+0,5%). Последните три месеца обаче дават само +1,0% – ръстът видимо се уморява, и това е първата причина да се запитам дали метрото вече не е в цената.

Метрото си свърши работата през 2021 г. – включено ли е вече в цената

Четирите станции на третата линия – „Овча купел“, „Мизия/НБУ“, „Овча купел 2″ и „Горна баня“ – работят от 2021 г. и обслужват над 60 000 души в двата комплекса и долната част на Горна баня. Тоест през 2026 г. не купувате обещание за метро, а пет години история с него.

По данни на Адрес Недвижими имоти Овча купел е кварталът с най-голямо поскъпване в София за година – 2 388 EUR/кв.м през първото тримесечие на 2026 г. срещу 1 870 EUR/кв.м година по-рано, или +27,7% (dbr.bg, 26 май 2026).

Числото на агенцията е средна цена по неин метод и за друг период, затова не го изваждам от нашите медиани. Нашите офертни данни показват по-скромните +11,4% за 12 месеца и +4,7% за шест.

Според обзор на брокерски анализи метрото вдига цените на два етапа – при старта на строежа и при откриването – а в Овча купел този ефект вече е „капитализиран“. Оценката е без публикувана методология, но съвпада с това, което виждам в сериите: според мен ръстът от есента на 2025 г. насам идва от догонването на града и от новото строителство, не от станциите.

Затова не бих плащал премия „за метрото“ тук – продавачът вече я е взел от предишния купувач. Това, което купувате в Овча купел, е рядката комбинация от метро и цена под средната за София, и точно тя държи търсенето.

Стара част, Овча купел 1 или Овча купел 2 – малка разлика в цената, голяма в динамиката

Разликата между най-скъпата и най-евтината част е само 5,1% на квадратен метър – много по-малка, отколкото в Люлин или Младост. При двустайните обаче тя е 11,8%, защото в старата част двустайните са по-скъпи на кв.м.

Кв. Овча купел – старата част и най-стабилният ред

Редът „Овча купел“ без номер в imot.bg по всяка вероятност покрива старата част с къщите и новите кооперации около нея – това е наше тълкуване, не етикет на сайта. Медианата е 2 289 EUR/кв.м, най-високата в квартала, а двустаен се предлага медианно за 169 957 EUR.

Серията е най-чистата от трите: от 2 055 до 2 289 EUR/кв.м за година, почти всеки месец нагоре и без нито един скок над 8%. На такива числа вярвам – те показват пазар, а не смяна на обявите.

Жителите описват старата част като по-тихата – за живеене бих я гледал първа, макар и да е най-скъпата.

Овча купел 1 – панелът с най-големия ръст на хартия

Овча купел 1 е с +21,5% за 12 месеца, най-много в квартала, но тук е уловката. Почти половината от този ръст идва от един скок – +9,1% само между 25 септември и 30 октомври 2025 г.

Изгладената стойност – ръстът, след като сравним средното от последните три месеца със средното от първите два – е +16,2%. След скока медианата стои на едно ниво от декември до април, качва се през лятото и от юли не мърда.

Не бих плащал тук за „бързо растяща част“ – ръстът е стъпаловиден и вече е отчетен.

Овча купел 2 – най-достъпната покупка и две от четирите станции

Овча купел 2 е най-евтината част: 2 177 EUR/кв.м и медианен двустаен за 152 023 EUR – с около 18 000 EUR по-малко, отколкото в старата част.

Тук са две от четирите станции – „Овча купел 2″ под ул. „Централна“ и „Горна баня“ при Околовръстния път с буферен паркинг, а към Околовръстното е и голяма част от новото строителство. Въпреки това цената е най-ниската, което подсказва, че близостта до метро сама по себе си не носи премия в този квартал.

Двустайният е поскъпнал само с 1,6% на кв.м за година, а общата медиана е почти без промяна от април. Застояла медиана обикновено значи застояли обяви – добър знак за пазарлък, лош за бърза препродажба.

Наемът за двустаен е 621 EUR при вноска 475 EUR – най-голямата разлика в квартала. Как се нареждат наемите в Овча купел спрямо другите квартали, показахме в августовския преглед на наемите по квартали.

Изводът ми: за живеене – старата част, за най-достъпна покупка и за отдаване под наем – Овча купел 2, а Овча купел 1 бих гледал само блок по блок.

Над 200 000 кв.м разрешения – презастрояването се вижда от прозореца

Само за 2024 и 2025 г. в район Овча купел са издадени 295 разрешения за строеж за над 200 000 кв.м, а с одобрените от главния архитект проекти площта стига около 400 000 кв.м (ovchakupel.info, 22 май 2026). За два комплекса с над 60 000 жители това е много бетон за кратко време.

Районният кмет отрича да има презастрояване – строи се по подробните устройствени планове и по общия план от 2007 г. Жителите виждат друго: нов строеж до един от блоковете през пролетта на 2026 г., нов блок в Овча купел 1 през септември и оградени терени, за които са се надявали, че ще станат градинки.

Най-конкретното оплакване е за паркоместата – при един от строежите те се свиват наполовина по виза за проектиране, а от март 2026 г. в групите се споменават седмични протести срещу застрояването. За купувача изводът е прост: в този квартал свободният парцел до блока значи бъдещ строеж, не бъдещ парк, затова проверете какво е предвидено там, преди да платите за гледка или паркомясто.

Новото строителство обърква и числата: агенция Велдикс посочва за Овча купел 2 500 – 2 600 EUR/кв.м на вторичния пазар и едва 2 000 – 2 100 EUR/кв.м за ново, при положение че новото обикновено е с 30–40% над стария фонд (imoti.net чрез investor.bg, януари 2026). Ново под старо според мен значи покупки на зелено без довършителни работи – при такава оферта питайте на кой етап е строежът и колко ще струва да стане обитаем.

За сравнение – в Манастирски ливади, където почти всичко е ново строителство, медианата е 2 866 EUR/кв.м, с над 600 EUR над Овча купел.

Наемът е с 21–31% над вноската – сметката за наемодателя

И в трите части медианният наем за двустаен е над вноската по кредит за същия двустаен. При 20% самоучастие, 30 години и средна лихва от 2,42% (БНБ, август 2026) вноската е между 475 и 532 EUR на месец, а наемът – между 616 и 651 EUR.

Разликата е 22% в старата част, 21% в Овча купел 1 и 31% в Овча купел 2. Това не прави покупката автоматично по-изгодна: вноската не включва самоучастието от около 30 000 – 34 000 EUR, таксите, застраховките и ремонта.

Как се претеглят тези разходи срещу гъвкавостта на наема, разгледахме в сметката наем срещу покупка след влизането в еврозоната.

Брутната доходност – годишният наем като процент от цената, преди данъци, разходи и празни месеци – е 4,6% в старата част и 4,5% в Овча купел 1. В Овча купел 2 е 4,9% при 4,2% за София – почти колкото в Люлин и над Младост.

Има и един сегмент, който брокерите обичат да продават в Овча купел – гарсониерите за студенти на НБУ. Едностаен се предлага медианно за 115 000 – 124 000 EUR при наем от 471 до 501 EUR, което по нашата сметка дава около 5% брутна доходност.

Уловката е, че наемите растат по-бавно от цените – около 7% за година при 11,4% при цените. Ако тази ножица се запази, доходността ще се свива.

Тристаен под 250 000 EUR – третата стая идва с отстъпка на кв.м

Тристайният е по-евтин на квадратен метър от двустайния и в трите части – медианно със 7,2%, при около 3,8% за цяла София. Най-голяма е отстъпката в старата част (8,0%), най-малка в Овча купел 2 (6,0%).

Като сума тристаен струва между 225 429 EUR (Овча купел 2) и 248 502 EUR (старата част) – с 46–53% повече от двустайния в същата част.

Овча купел 1 има един скок при тристайните – +10,6% от декември към януари, така че там медианата се чете с резерва. За семейство тристаен в Овча купел 2 за около 225 000 EUR с две станции наблизо ми изглежда най-разумната сметка в квартала – колко ще е вноската при вашето самоучастие и срок, можете да проверите с нашия калкулатор за ипотечен кредит.

Продавачите вече са повече от купувачите – какъв пазарлък е реалистичен

Данни от сделки само за Овча купел агенциите не публикуват, затова тук ползвам общата картина за София, а тя се охлажда. По данни на Bulgarian Properties средната цена на реалните сделки в София през първото тримесечие на 2026 г. е 2 680 EUR/кв.м, а регистрираните сделки са със 12,3% по-малко от година по-рано.

Според Адрес за първи път от около 12 години продавачите са повече от купувачите.

Имотека отчита, че около 40% от сделките през първото полугодие са минали с отстъпка, най-често между 5 000 и 10 000 EUR. В Овча купел 2, където медианата не е мръднала от април, бих започвал разговора от около 5% под обявата, а в старата част, където обявите се движат, от по-малко.

Одобрен кредит преди огледа дава по-силна позиция – условията на банките сме подредили в прегледа на ипотечните оферти.

Болничните отпадъци, паркоместата и градинките – какво казват жителите

Прегледахме публичните квартални групи през септември 2026 г. Хората хвалят метрото – обявите неизменно изтъкват „под 5 минути до станция“ – и по-спокойната стара част.

Оплакванията са почти изцяло за застрояването:

  • изчезващи зелени площи и общински терени, на които се появяват огради и кранове;
  • по-малко паркоместа с всеки нов строеж и неузаконени гаражи между блоковете;
  • въпросът „къде ще се строят детски градини и училища“, на който жителите нямат отговор от района.

Най-горещата тема през септември 2026 г. е предложената площадка за временно съхранение и обработка на болнични отпадъци в района. В анкета в най-голямата публична група 93% от гласувалите са против, а опасенията са за миризми и изпарения близо до парка и училищата.

Към датата на тази страница това е инвестиционно намерение, не работещ обект – ако купувате наблизо, проверете докъде е стигнала процедурата.

Горна баня, Бъкстон или Люлин – какво дават съседите за същите пари

Съседите на запад са на същото ниво: Горна баня е на 2 405 EUR/кв.м с +9,5% за година, а трите части на Красна поляна са между 2 341 и 2 482 EUR/кв.м.

На юг цените скачат: Павлово е на 2 696 EUR/кв.м, Бъкстон на 2 795, а Манастирски ливади на 2 866 EUR/кв.м. Тоест Овча купел е със 17–22% по-евтин от южните квартали на няколко километра – за мнозина това е истинската сделка тук, не метрото.

Люлин е другият западен квартал с метро и е по-евтин – 2 062 EUR/кв.м, със 7,6% под Овча купел, при сходна доходност и по-малко ново строителство. Разбивката по 11-те му микрорайона е в страницата ни за цените в Люлин по микрорайони.

Младост е на 2 809 EUR/кв.м – с около 26% над Овча купел. Тези 26% купуват Бизнес парка и ликвидността; тук плащате по-малко и при препродажба ще чакате повече.

За кого е Овча купел и къде бих купил аз

Овча купел е за купувач, който иска метро и цена под средната за София, без да слиза до Люлин, и за наемодател, който гледа доходност около 4,5–5%.

Не бих купил тук с очакване за нови +27%. Метрото е в цената от години, последните три месеца дават +1,0%, а в цяла София продавачите вече са повече от купувачите.

Ако трябва да избера една част – старата част за живеене, заради най-чистата серия и по-спокойната среда. За най-достъпна покупка и за отдаване под наем – Овча купел 2, с две станции и наем с 31% над вноската, стига обявата да не е от застоялите.

Овча купел 1 бих гледал само блок по блок, защото там са и най-големият ръст на хартия, и най-много кранове. Как стои кварталът спрямо останалите седем в анализа ни, вижте в общия преглед на софийските квартали.

Често задавани въпроси

Въпроси за имоти в Овча купел

Колко струва двустаен апартамент в Овча купел?
Медианната искана цена е между 152 023 EUR (Овча купел 2) и 169 957 EUR (старата част) по данни на imot.bg към 24 септември 2026 г. Овча купел 1 е по средата със 162 345 EUR.
Овча купел 1 или Овча купел 2 – къде да купя?
Овча купел 2 е по-евтин с около 55 EUR/кв.м, има две станции на метрото и там наемът е най-високо над вноската. Овча купел 1 показва по-голям ръст на хартия, но той идва от един скок през есента на 2025 г.
Колко поскъпнаха имотите в Овча купел след метрото?
За последните 12 месеца медианната офертна цена е нагоре с 11,4%, а според агенция Адрес средната цена за първото тримесечие на 2026 г. е с 27,7% над тази година по-рано. Станциите работят от 2021 г., така че според повечето оценки ефектът им вече е в цената.
Изгодно ли е да купя имот в Овча купел за отдаване под наем?
Брутната доходност за двустаен е 4,5–4,9% при 4,2% за София, а наемът е с 21–31% над вноската по кредит. В сметката обаче липсват самоучастието, данъците, ремонтът и празните месеци.
Има ли презастрояване в Овча купел?
За 2024–2025 г. в района са издадени разрешения за над 200 000 кв.м ново строителство, а жители протестират срещу строежи между блоковете. Районният кмет твърди, че всичко е по устройствените планове.
Какво се знае за площадката за болнични отпадъци в Овча купел?
През септември 2026 г. в квартала се обсъжда инвестиционно намерение за площадка за временно съхранение и обработка на болнични отпадъци, срещу което са 93% от гласувалите в квартална анкета. Към момента това е предложение, не работещ обект.
Овча купел или Люлин – кое е по-добрият избор?
Люлин е с около 8% по-евтин на кв.м и има сходна доходност, но по-малко ново строителство. Овча купел има четири станции на метрото срещу три в Люлин и е на няколко километра от Бъкстон и Манастирски ливади.

Източници

⚠ Тази статия е с образователна и информационна цел и не представлява инвестиционен или правен съвет. Цените на имотите се променят и могат да се различават от посочените.

Проверете актуалните данни при съответните агенции и институции, преди да вземете решение за покупка.